Ben Muhammed Tahir HOÇUR,
Şubat ayının 10′ unda Giresun’ da doğdum. Babam din görevlisi. Babamın mesleği gereği hep köylerde yaşadım. Yanlış anlaşılmasın şikayetçi değilim. Köy çocuğu olmak, tahta arabalara binmek, mahallede koşup oynamak, fındık toplamak, komşuların bahçelerinden meyve (ç)almak.. O günler beni ben yaptı. Oldum olası teknolojiye aşırı bir ilgi ve sevgim var. Bunun sebebi babamın elektronik ve bilgisayar ile ilgilenmesi olabilir. Bu yüzden babama ne kadar teşekkür etsem az. Tabi şimdilerde boynuz kulağı geçti :)

Bilgisayarla ilk tanışmam babamın o dönemde 4 maaşa denk gelen bir fiyata uzun süre taksit ödeyerek aldığı Dekstop PC ile oldu. Sanırsam Windows 95 yüklü idi. Arada küçük çaplı oyunlar yükleyip beni sevindirirdi :). Köydeki elektronik aletleri babam tamir ederdi. Tabi babamı hep hayranlıkla izlerdim. Babam internet aldığında henüz ne olduğunu ne işe yaradığını bilmiyordum. Zaman geçtikçe interneti keşfettim. İlk başlarda sürekli küçük çaplı oyunlar oynardım. Sonralarda sıkılmaya başladım. Artık oyun oynamak çekici gelmiyordu. Başka şeyler istiyordum, bir şeyler yapmak, bir şeyler başarmak! Sonra köyde bilgisayar yaygınlaştı. Artık eve tamire gelen elektronik eşyaların yanında bilgisayarlar da vardı. Tamir etmeye uğraşıyordu babam. Onun yanında çırak misali izleyerek bir şeyler öğrenmeye çalışıyordum. Sonralarda beraber yapmaya başladık. Bilgisayar format atmak için kullandığımız Almanca Windows 95′ i, bizi günlerce uğraştırmasını asla unutmam :) Bu bu şekilde devam etti. Yıllar sonra babama tayin çıktı. Alıştığım o köye, arkadaşlarıma, anılarıma veda edip şehire daha yakın bir köye geldim. Burada ilk ve ortaöğretimimi tamamladım. Burada pek bilgisayar ve elektronik tamiri yapmıyorduk babamla. Bu sebeple kendimi derse verdim. Güzel bir lise kazandım.

Lisede okulda hep bilgisayar işlerini bana yaptırırlardı. Kendimi işçi gibi görürdüm. Aslında çok da önemli değildi. Çünkü bir şeyler öğreniyordum, öğrenmek istediğim şeyleri. Okulda yarışmalara katıldım. Web tasarım, grafik tasarım.. Hep bilgisayar mühendisi olmak istemiştim bu zamana kadar. Sonra PHP ile tanıştım. Php benim yazılıma aşık olmamı sağladı. Artık Yazılım Mühendisi olmak istiyordum. Üniversite sınavları sonucunda 1. tercihim Fırat Üniversitesi Yazılım Mühendisliği oldu. Tercih sonuçları açıklanınca çok sevinmiştim. Hedefime bir adım daha yaklaşmıştım. Hala Fırat Üniversitesi Mühendislik Fakültesinde Yazılım Mühendisliği okuyorum. Bir sonraki hedefim tecrübe ve deneyim için Erasmus yapmak. Hayırlısı artık :) Kişisel özelliklerimden de şöyle kabaca bahsedeyim. Sürekli kendimi geliştirmek için uğraşırım. Bu yüzden bolca kitap okurum, film izlerim ve makaleler okurum. Bilim kurgu aşığıyım denilebilir. Piyasadaki tüm bilim kurgu filmlerini izlemiş olmamdan dolayı izleyecek film bulamıyorum. Şimdilerde bilim kurgu romanları okumaktayım. Spor olarak bir süre judo yaptım ve bir süre de futbol oynadım. Neyse bu kadar bilgi yeter :)

Bana ulaşmak için mthocur@gmail.com mail adresini kullanabilirsiniz.