Php Diline Başlayacaklara Tavsiyeler

php-wallpaper

Merhaba arkadaşlar. Çoğu blog yazımı, takipçilerimin, arkadaşlarımın istediği konular üzerine yazıyorum. Bu yazımda Php diline yeni başlayanlar için bir rehber yazı yazmak istedim. Bu yazıda teknik bilgi yazmamaya çalışacağım, sadece öğrenmeyi kafaya koymuş kişilere nasıl bir plan izlemelerini anlatmaya çalışacağım. Umarım okurken sıkılmazsınız ve size faydası dokunur.

Öncelikle bir kaç soruyu cevaplamak istiyorum.

Php Nedir?

Php sunucu taraflı, HTML içine gömülebilen, açık kaynaklı, cross-platform, ücretsiz bir betik programlama dilidir.


 

Neden bu kadar popüler ?

Şİmdi size php ile yapabileceklerinizden sadece bir kaç özelliği sayacağım ve siz kendiniz karar verin php neden bu kadar popüler;

Php kullanırken işletim sistemi seçme şansına sahipsin, yani istediğin işletim sisteminde kullanabilirsin,

Derleme,build etme gibi şeyler yapmana gerek yok. Kodu yaz yorumlayıcı çalıştırsın,

Piyasadaki hemen hemen tüm sunucular ve hostingler PHP’ yi destekler,

Php ile isterseniz ilişkisel isterseniz nesne yönelimli hatta isterseniz ikisi bir arada programlama yapabilirsiniz !

Bence bu kadarı yeterli :D ama daha fazla sebep arıyorsanız yazının sonunda kaynak linkleri paylaşacağım oradan php’ yi detaylı olarak inceleyebilirsiniz.


 

Back-end ve front-end nedir?

Front-end: Kullanıcının etkileşime girdiği kısımdır. (HTML, CSS, JS)

Back-end: Kullanıcının etkileşime girmesi sonucu sunucu taraflı işleri gerçekleştiren kısım.(Bu yazıda php)


 

Php öğrenmeden önce neleri bilmeliyim?

Bu yazıdaki en önemli sorulardan birisi bence bu. Çünkü programlamaya başlayan çoğu kişi, PHP’ nin kolay olduğu tavsiyesini alarak direkt olarak bodoslama kod yazmaya çalışıyor. Sonra yazdığı kodlar tasarımsal olarak sıfır olduğu için biraz hayal kırıklığı yaşayabiliyor. Öncelikle PHP’ nin bir back-end* kısmında kullanılacağını unutmamalısınız. Yani bizim uygulamalarımızda PHP görünen kısım değil işlevleri gerçekleştiren arka kısımdır. Bu yüzden görünen kısmı yapabilmek için yada en azından “Banane abi ben back-end yazarım gerisi front-end* developerın işi” diyebilmek için bile olsa iyi derecede HTML, az birazda CSS bilmeniz lazım.


 

Bu soruları cevaplandırdık, şimdi tavsiyelere geçelim… 

Ben programlamaya ilk olarak 2009 yılında köpek gibi CS 1.6 oynadığım zamanlarda, evde babamın yıllar önce satın almış olduğu, (2001 yada 2005 basımlı) PCnet dergisinin bir ek kitapçığını bulmamla başladım. Bu neymişki lao diyerekten başladım okumaya. Pc tamirine falan deli gibi ilgim vardı. Tabi okudukça ilgimi çekti böyle.
Bir yandan okuyorum bir yandan bildiğimiz notepad(o zamanlar şimdiki editöleri nerden bulacaktık :D) ile deniyorum falan ama nasıl heyecanlıyım sanarsın atomu parçalıyorum o derece :D Öyle böyle 1 ay içerisinde kaynak kitaplara, yazılara bakmadan html ile düz website tasarımlar yapar hale geldim. Ortalıkta böyle PC’ yi ben icat ettim havalarında dolaşıyorum :D Size de tavsiyem HTML için -sıfır bilgisiz iseniz- 1 ay gibi bir süre ayırmanız.

Sonra tabi yapıyorum yapıyorum ama tasarım yok, tabi kötü gözüküyor ister istemez. Sonradan CSS’ i keşfettim. HTML’ e kıyasla deli gibi zorlandım. Böyle div ortalamak için saatlerce uğraşıyorum falan. Az daha şuan ki mesleğimden vazgeçiyordum :D Demem o ki eğer front-end developer olmayacaksanız(olacaksanız bile) CSS’ i tamamen öğrenmeye çalışmayın. Gereken bazı şeyleri bildikten sonra gerisini internetten, kitaplardan vs bakarak yapın. Zaten 2-3 defa baktıktan sonra ezberleyeceksiniz. Size de tavsiyem CSS için -sıfır bilgisiz iseniz- 1 ay kadar bir süre ayırmanız.

Hah şimdi gelelim kuru fasülyenin faydalarına, php tavsiyelerine :)

1)

Şimdi arkadaşlar öncelikle PHP basit bir dil olmasına rağmen öğrenirken yapılan yanlışlar yüzünden zor gibi gelebiliyor.

Öncelikle kendinize bir eğitim seti edinmelisiniz. Bu internette yayınlanan ücretsiz bir video eğitim seti olabilir, bir kitap olabilir, ücretli satılan bir set olabilir artık her neyse, bu sizin nasıl en iyi öğrenebildiğinize bağlı. Mesela ben kitap ile öğrenmeyi daha kolay buluyorum. Bu tercih size kalmış. Ben her birine örnek vereceğim ona göre siz eğitim yolunuzu seçebilirsiniz.

Videolu Anlatım : İbrahim ÇEVRÜK Php Eğitim Seti

Yazılı Anlatım  : phpr.org php dersleri

Kitap Tavsiyem : Rıza ÇELİK – A’ dan Z’ ye PHP – Hepsi Burada

 

2)

Seçtiğiniz sete yada kitaba göre konuları eksiksiz, atlamadan, acele etmeden, bol pratik ile bitiriyoruz. Unutmayın bir konuyu “aa tamam ya bu basitmiş” diyerek geçmeyin. En çok bu konular ilerde size sıkıntı yapıyor.(Tecrübeyle sabit :D )

 

3.

Kitap yada set bittiğine göre artık bir uygulama konusu seçmeliyiz. Uygulamadan kastım, öğrendiğimiz PHP bilgilerini kullanacağımız, bizi daha ileri seviye bilgiye götürecek olan bir proje. Ben proje olarak php ile bir haber scripti yazmıştım. Bu haber scriptini yazmaya başlamadan önce, haber scriptlerini inceledim. Nasıl bir yapı olması gerektiğine, neleri önemsemem gerektiğine, olması gereken özelliklere dikkat ettim. Sizinde proje seçtikten sonra yapmanız gerekli. Yoksa yaptığımız uygulama yarım yamalak olur ve bir işe yaramaz. Proje bittiğinde, kendinizi müşteri yerine koyup, ben müşteri olsam bu yazılıma para verip kullanır mıyım? diye sorun. Eğer cevabınız evet ise artık php ile yeni limanlara yelkenler açabilir, daha komplike projelere girişebilirsiniz. Fakat unutmamalısınız ki programlama dilleri nankördür! Bir süre ilgilenmeyi bırakırsanız, bildiklerinizi unutabilirsiniz.

Bu yazı bu kadar olsun, yeterince uzattım zaten umarım okurken sıkılmamışsınızdır :) Sizde tavsiyelerinizi istek ve önerilerinizi yorum yazmayı unutmayın.

 

Kaynaklar

http://php.net/manual/tr/intro-whatcando.php

http://php.net/manual/tr/intro-whatis.php

https://tr.wikipedia.org/wiki/PHP

https://www.phpr.org/php-dersleri/

Fırat Üniversitesi Yazılım Mühendisliği öğrencisi, bilgisayar ve internet bağımlısı, arada(!) oyun da oynamıyor değil.

Yorum yapmak istemez misin?

 1. 21 Ağustos 2016, 19:30

  Öğrenirken eğlendiren fıkralar olur ya :D Bu paylaşımda biraz öyle olmuş.
  Php ile ilgili birşeyler öğrenirken sanki yazarla karşılıklı konuşuyormuş gibi
  hissettim :)

  • 23 Ağustos 2016, 18:52

   Güzel yorumun için teşekkürler :) Yazılarımda olabildiğince okuyucuyla muhabbet edermişcesine bir anlatım kullanmayı tercih ediyorum. Bu sayede sizde sıkılmıyorsunuz bende yazarken sıkılmıyorum :)

 2. 26 Aralık 2016, 20:12

  Güzel anlatım olmuş, bilgiler için teşekkürler.

Yorum yapmak istemez misin?

Bir cevap yazın


Mesajınız onaylanmadan önce yönetici tarafından incelenecektir.