Google Pagarank Kaldırıldı!

google-pagerank1

2014 sonları itibari ile günümüze kadar Google Pagerank değerlerinin kaldırılıp kaldırılmayacağı tüm webmaster forumlarında ve sosyal medyada konuşulmaktaydı. Herhangi bir açıklama olmadığı için bu konuda herkes farklı bir görüşe sahip olmakla beraber kimsenin tam olarak kesin bir bilgisi yoktu. John Muller 2015 de bizler için bir açıklama yapmış ve Pagerank değerlerinin kullanılmayacağından bahsetmişti. Ardından Nisan 2016 itibarı ile Google, Pagerank değerlerini sıfırlayarak artık Pagerank sisteminin kullanılmayacağını bizlere bildirmiş oldu.

Bu yazımda Pagerank değerleri neden kaldırıldı?, şimdi sitelerin kaliteleri neye göre belirlenecek?, site satışı yaparken pagerank değeri kullanılıyordu, şimdi pagerank’ ın yerini ne alacak? gibi sorulara detaylı olarak cevap vermeye çalışacağım.

Pagerank neden kaldırıldı?
Eskiden kullanılan pagerank sistemi yüzünden çeşitli yollarla pagerank yükseltmiş kötü bir site, yeni açılmış fakat çok kaliteli içeriklere sahip siteden üstün olabiliyordu. Bu yüzden çoğu webmaster rekabete girmekten korkup anahtar kelimesinde proje yapmaktan vazgeçti. Bu sistemde Google bize artık sitenin pagerankının önemli olmadığını, asıl önemli olan şeyin bir web sitesindeki özgün içerikler ve hit olduğunu belirtmiş oldu.

Pagerank’ ın yerini ne alacak?
Zaten Trustrank Alexa rank gibi değerler önceden de pagerank ile birlikte kullanılmaktaydı. Şimdi ise pagerank kalktı ve diğer değerler önem kazandı. Aslına bakarsak bence pagerankın yerini tam olarak hiç bir servis tutamaz. Benim düşünceme göre google pagerank gibi bir sistemi gizli olarak kullanacak.

Pagerank Kaldırılmasının Yararları

  1. Eskiden pagerankı yüksek olan sitelerden link çıkışı almak istersek çok fazla paralar ödeyebiliyorduk. Şimdi ise sitenin hitine kalitesine yaşına vs bakıldığından değeri link çıkışı alacaklar için daha ekonomik olacak.
  2. Eski site yeni site ayrımı yapmaksızın Google botları sitenizi hitinize, özgün içeriklerinize, seonuza vs göre indexleyecek.
  3. Eski sitede ve yeni sitede aynı link inşa yöntemi kullanılabilecek.

Pagerank Kaldırılmasının Zararları

  1. Pr den doğan rekabet kalktığı için başka alanlarda daha yüksek rekabet olacak.
  2. Link çıkışı satacaklar için fiyatlar düşeceğinden ekonomik zarar ortaya çıkacak.

Fırat Üniversitesi Yazılım Mühendisliği öğrencisi, bilgisayar ve internet bağımlısı, arada(!) oyun da oynamıyor değil.

Yorum yapmak istemez misin?

Bir cevap yazın


Mesajınız onaylanmadan önce yönetici tarafından incelenecektir.